Dokumentet e klasifikuara, FBI “zbarkon” në shtëpinë e Presidentit Biden

schedule16:21 - 1 Shkurt, 2023

schedule 16:21 - 1 Shkurt, 2023

FBI ka nisur kontrollet në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaëare si pjesë e një hetimi për dokumente të klasifikuara.

Lajmin e konfirmoi avokati i Biden përmes një deklarate, duke bërë të ditur se kontrolli ishte kryer me miratimin e plotë të presidentit.

Ndërkohë, FBI nuk ka bërë asnjë koment mbi hetimin, por sipas mediave vendase është një hetim më të gjerë në trajtimin e dokumenteve të klasifikuara.

Duke qenë se kontrolli ishte konsensual, nuk u kërkua asnjë urdhër bastisjeje.

Avokati i Biden, Bob Bauer, tha se kontrolli u krye “pa njoftim paraprak publik” në interes të “sigurisë operacionale dhe integritetit”./abcnews.al