Kongresmenët amerikanë letër Bidenit: Mos i shisni F-16 Erdoganit, ai po kryen krime lufte

schedule10:12 - 9 Korrik, 2022

schedule 10:12 - 9 Korrik, 2022

35 anëtarë të parlamentit amerikan u shprehën kundër mundësisë së shitjes të F-16 Turqisë,  në një letër drejtuar Presidentit Joe Biden.


Në letrën që i dërguan presidentit amerikan, 35 deputetët thonë se do të bllokojnë çdo iniciativë për shitjen e F-16 në Turqi, duke theksuar se Recep Tayyip Erdogan ka injoruar angazhimet e vendit të tij si aleat i NATO-s dhe SHBA-së, duke i dhënë përparësi taktikave përçarëse. për përfitime personale dhe jo për të mirën kolektive të aleatëve të tij.

Letra

I nderuar President Biden,

Jemi thellësisht të shqetësuar për komentet e bëra më 30 qershor në samitin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) në Madrid, Spanjë, në lidhje me shitjen e mundshme të 70 F-16 dhe shërbimeve inxhinierike në Turqi.

Erdogan ka zgjedhur vazhdimisht t’i japë përparësi taktikave përçarëse për përfitime personale mbi të mirën kolektive të aleatëve të tij. Zgjedhja e tij për të bllokuar Finlandën dhe Suedinë nga anëtarësimi në NATO derisa të marrë lëshime absurde dhe të parëndësishme e bën të qartë se ai ka bërë  shumë pak për të forcuar pozicionin strategjik të NATO-s që kur pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi krizën më të madhe me të cilën është përballur aleanca për dekada.

Përdorimi i taktikave alarmante nga ana e Erdoganit në kundërshtim me të mirën e përbashkët të aleancës së NATO-s nuk duhet të jetë befasi. Regjimi i tij ka përdorur vazhdimisht fuqinë e tij ushtarake për të destabilizuar Mesdheun Lindor, Lindjen e Mesme, Kaukazin e Jugut dhe Afrikën e Veriut për vite me radhë.

Forcat turke kanë përdorur armë dhe komponentë të prodhimit amerikan gjatë këtyre bastisjeve për të kryer krime lufte, duke përfshirë bombardimin e qëllimshëm të objektivave civilë si spitalet dhe shkollat ​​në Irak, Siri dhe Nagorno-Karabakh.

Ato janë përdorur gjithashtu në mënyrë të përsëritur për të shkelur territorin sovran të aleatëve dhe partnerëve të NATO-s si Greqia dhe Qiproja. Këto nuk janë veprime të një aleati të përkushtuar të Shteteve të Bashkuara dhe Europës.

Shitja e avionëve luftarakë të avancuar amerikanë në Turqi nuk do të nxisë Erdoganin për t’u shndërruar papritur në një aleat të mirë. Më shumë gjasa, këto armë do të shkaktojnë  më shumë viktima dhe shkatërrim të mëtejshëm në rajon. Turqia gjithashtu vazhdon të përdorë sisteme të mbrojtjes raketore S-400, të cilat potencialisht zbulojnë informacione të rëndësishme taktike në lidhje me armët dhe operacionet ushtarake amerikane në Rusi.

Për më tepër, regjimi i Erdoganit vazhdon të promovojë zgjedhje të padrejta, të shtypë shoqërinë civile dhe të abuzojë me të drejtat e njeriut në vendin e tij për të ruajtur pushtetin. Me ekonominë turke në rënie dhe rënien e popullaritetit të Erdoganit, mediat e lajmeve të kontrolluara drejtpërdrejt nga partia e tij do të përdorin çdo shitje të madhe armësh si propagandë për ta mbështetur atë, siç kanë bërë tashmë me koncesionet e marra në samitin e NATO-s.

Ndërsa administrata juaj kërkon të avancojë shitjen e F-16-ve dhe kompleteve të modernizimit në Turqi, ju lutemi dijeni se ne do të ndërmarrim çdo veprim që na jepet si anëtarë të Kongresit për ta parandaluar diçka të tillë.

Precedenti tregon se Erdogan nuk do të ndryshojë sjelljen e tij nëse vazhdojmë të shpërblejmë përpjekjet e tij për të minuar aleancën e NATO-s. Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ofrojnë mbështetje të mëtejshme për ushtrinë e Turqisë derisa të ndërmerren hapa për të ndaluar veprimet e saj destabilizuese dhe shkeljet e ligjit ndërkombëtar brenda dhe jashtë vendit.

Faleminderit për vëmendjen tuaj ndaj këtyre shqetësimeve dhe presim përgjigjen në kohë.

/abcnews.al