Kongresi në SHBA njeh genocidin ndaj armenëve, reagon Ankaraja

schedule10:00 - 30 October, 2019

schedule10:00 - 30 October, 2019

Kongresi amerikan ka njohur zyrtarisht genocidin ndaj armenëve, me një votim bipartizan, që u mbështet nga 405 nder 435 ligjvënës gjithsej. Rezoluta jo detyruese bën thirrje për të refuzuar tentativat që lidhin qeverinë amerikane me mohimin e këtij genocidi.

Nuk ka vonuar reagimi i Turqisë, që e quan këtë iniciative  si një vendim për përdorim të brendshëm, pa asnjë bazë juridike dhe historike.

Kjo nismë mund të vërë në siklet presidentin turk Erdogan, i cili në 13 nëntor ka parashikuar një vizitë në Shtëpinë e Bardhë.

Genocidi ndaj armenëve është njohur nga rreth 30 vende. Sipas të dhënave, 1,2 – 1,5 milionë armenë u vranë gjatë luftës së parë botërore nga ushtria e perandorisë osmane, asokohe aleate e Gjermanisë dhe mbretërise austro-hungareze.

Por Ankaraja kundërshton termin genocid duke pretenduar se kishte masakra të ndërsjella në sfondin e një lufte civile dhe një zie të urisë që shkaktoi mijëra viktima nga të dy palët. /abcnews.al