Konflikti në Nagorno-Karabakh, qytetarët në Armeni protestojnë për të tretën ditë radhazi

schedule12:19 - 22 Shtator, 2023

schedule 12:19 - 22 Shtator, 2023

Protestuesit antiqeveritarë dolën në rrugët e kryeqytetit armen Jerevan për të tretën ditë radhazi për të protestuar kundër trajtimit të krizës në Nagorno-Karabakh nga qeveria armene

Ushtria e Azerbajxhanit nisi një ofensivë të martën kundër Nagorno-Karabakh, një enklavë separatiste e populluar nga armenë dhe skenë e një konflikti të ashpër në vitin 2020 që ka lejuar Bakun të pushtojë zona të mëdha të territorit në rajon.

Pas 24 orësh luftimesh, autoritetet e Nagorno-Karabakh hodhën armët dhe negociatat filluan të enjten, me ndërmjetësimin e Moskës.

Fitorja nga forcat e Bakut shkaktoi protesta masive antiqeveritare në Jerevan, ku partitë opozitare akuzojnë kryeministrin Nikol Pashinyan se ka bërë shumë lëshime ndaj Bakut dhe kërkojnë dorëheqjen e tij.

Udhëheqësit e opozitës armene kanë njoftuar gjithashtu synimin e tyre për të nisur procedurat e shkarkimit të Nikol Pashinyan në parlament. Sot në mëngjes, grupe të vogla protestuesish bllokuan rrugët e Jerevanit duke kërcënuar se do të ndërpresin mbledhjen e kabinetit.

Policia arrestoi Andranik Tevanyan, një nga organizatorët e demonstratës. Protestuesit kërkuan që qeveria të marrë masa për të ndihmuar popullatën armene të Nagorno-Karabakh dhe transferimin e tyre në Armeni.

Kryeministri i Armenisë tha sot se po bëhen përgatitje për të pritur 40 mijë refugjatë, duke theksuar se qëllimi i tij kryesor është “që bashkatdhetarët tanë të kenë mundësinë të jetojnë në shtëpitë e tyre pa frikë dhe në kushte të sigurta”.

“Ka shpresë se situata humanitare mund të përmirësohet” në Nagorno-Karabakh, tha ai, duke shtuar se situata “po zhvillohet me shpejtësi”.

Në Jerevan, dhjetëra protestues u arrestuan të mërkurën para zyrave të Pashinyanit pas incidenteve në të cilat protestuesit hodhën shishe dhe gurë ndërsa u përpoqën të sulmonin ndërtesën.

Forcat speciale të policisë kanë paralajmëruar se do të marrin “masa të veçanta” nëse trazirat vazhdojnë. Dorëzimi i separatistëve armenë rriti presionin ndaj kryeministrit të Armenisë, i cili akuzohet se nuk i ka ndihmuar ata.

Megjithatë, ai u bëri thirrje dje armenëve që të marrin rrugën e paqes, “edhe nëse nuk është e lehtë”. Ditën e djeshme, ai paralajmëroi se qeveria e tij do të veprojë me vendosmëri, por në përputhje me ligjin kundër trazirave.

/abcnews.al