Konflikti Izrael-Palestinë, Blinken: Siguroni mbrojtjen e civilëve

schedule14:03 - 17 Maj, 2021

schedule 14:03 - 17 Maj, 2021

Sekretari i Shteteve të Bashkuara Antony Blinken, deklaroi se SHBA ka ngritur shqetësimin për përshkallëzimin e dhunës mes Izraelit dhe Palestinës.

Po ashtu Blinken bën me dije se nga ana e SHBA po punohet gjerësisht për të arritur një mënyrë për t’i dhënë fund dhunës.

Po ashtu diplomati amerikan i bëri thirrje palëve që të sigurojnë mbrojtjen e civilëve, duke shtuar që Izraeli ka peshën kryesore për të shmangur viktimat civile.

/abcnews.al/