Konflikti i armatosur në Sudan, shefi i ushtrisë: Revolucioni mund të rikthehet

schedule14:54 - 23 Shtator, 2023

schedule 14:54 - 23 Shtator, 2023

Ndërsa konflikti vdekjeprurës i Sudanit po hyn në muajin e gjashtë, udhëheqësi de facto i vendit, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan , ka pranuar se luftimet mund të çojnë në një fatkeqësi më të gjerë humanitare në rajon.

Lufta midis ushtrisë së tij dhe Forcave të saj rivale të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) shpërtheu në mes të prillit mbi planet për të integruar grupin paraushtarak, katër vjet pasi ish-sundimtari Omar al-Bashir u rrëzua në një kryengritje popullore, shkruan Al Jazeera.

Bisedimet e armëpushimit për t’i dhënë fund konfliktit kanë dështuar, me të dyja palët që akuzojnë tjetrën për shkelje. Por al-Burhan tha se negociatat e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite në Jeddah mund të kenë ende sukses.

Duke folur për Al Jazeera në Nju Jork në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, udhëheqësi ushtarak shprehu dëshirën e tij për një rezolutë paqësore për t’i dhënë fund luftimeve që kanë vrarë mijëra dhe zhvendosur miliona civilë./abcnews.al