Konfirmohet viktima e parë me koronavirus në Europë

11:40 | 15/02/202011:400

Një person vdiq në Francë nga koronavirusi dhe është viktima e parë jashtë Azisë. Ministri francez i Shëndetësisë dha këtë njoftim duke deklaruar se viktima është turist kinez 80-vjeçar.

Ai arriti në Francë më 16 janar dhe u vendos në karantinë në spitalin e Parisit më 25 janar. Vetëm tre vdekje deri më tani ishin raportuar jashtë Kinës  – në Hong Kong, Filipine dhe Japoni.

Megjithatë, më shumë se 1.500 njerëz kanë vdekur nga virusi brenda Kinës, kryesisht në Hubei ku u shfaq për herë të parë.

2,641 njerëz të tjerë janë konfirmuar  si të infektuar, duke e çuar numrin e të infektuarve në 66.492.

Franca ka deklaruar më parë se janë 11 raste të konfirmuara të koronavirusit, dhe gjashtë jane ende  në spital.

Raportohet se vajza e burrit të ndjerë gjithashtu është infektuar, por ajo është duke u kuruar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono