Kompanitë çeke marrin përsipër riparimin e tankeve të Ukrainës

schedule19:55 - 19 Prill, 2022

schedule 19:55 - 19 Prill, 2022

Kompanitë në industrinë çeke të mbrojtjes do të riparojnë pajisjet e  rënda ushtarake ukrainase në përgjigje të një kërkese nga autoritetet e Kievit , njoftoi sot Ministria Çeke e Mbrojtjes.

Fillimisht, degët e Grupit Industrial Çekosllovak (CSG) do të ndërmarrin riparimin e tankeve T-64 të projektuar nga sovjetikët të përdorur nga forcat ukrainase, por në të ardhmen kjo punë mund të shtrihet në automjetet e blinduara BRD dhe BRDM, me përfshirjen e të tjerëve. Kompanitë çeke, sipas një njoftimi për shtyp të ministrisë.

“Republika Çeke është vendi i parë partner të cilit pala ukrainase i është drejtuar zyrtarisht me një kërkesë për bashkëpunim të ndërsjellë në riparimin e pajisjeve tokësore, të cilat duhet të vihen në funksion ose të shkatërrohen gjatë luftimeve,” tha ministrja çeke e Mbrojtjes Jana Chenotsova. është një “shembull i ri i ndihmës çeke për Ukrainën kundër Federatës Ruse”.

Sipas mediave çeke, Praga dërgoi tanke dhe automjete të blinduara T-72 të prodhimit sovjetik në Ukrainë në fillim të prillit në një operacion të paprecedentë. Burimet zyrtare nuk pranuan të konfirmojnë këtë informacion./abcnews.al/