Kombëtarja shqiptare fiton një vend në renditjen e FIFA-s

schedule12:15 - 15 Shkurt, 2018

schedule 12:15 - 15 Shkurt, 2018

Kombëtarja shqiptare ka fituar një pozicion në renditjen botërore të FIFA-s për muajin shkurt. Skuadra e drejtuar nga trajneri Kristian Panuçi ishte në vendin e 59-të në klasifikimin e publikuar nga “qeveria e futbollit” për këtë muaj. Ekipi përfaqësues vazhdon ngritjen graduale, pas rënies së madhe që pati në muajin tetor të vitit të kaluar, kur zbriti në vendin e 71-të.

Gjithsesi, kombëtarja është larg rekordit të vendit të 22-të në qershor të vitit 2016, pas fitores 1-0 ndaj Francës në miqësoren e luajtur në “Elbasan Arena”.

Rivalët e Shqipërisë në Ligën e Europës, po ashtu njohën rritje. Skocia fitoi një vend dhe është tani e 31-ta, ndërsa Izraeli është në vendin e 98-të.


Rritje modeste për ekipin përfaqësues të Kosovës që gjithashtu fitoi një vend, duke qenë e 177-ta në botë, ndër 211 pjesëtarë të FIFA-s./abcnews.al