Kombëtarja ngjit 9 vende në renditjen e FIFA-s pas fitores ndaj Turqisë

schedule13:44 - 23 Nëntor, 2017

schedule 13:44 - 23 Nëntor, 2017

Kombëtarja shqiptare përmirësoi pozicionin e saj në renditjen e FIFA-s, për herë të parë pas shumë muajve. Ekipi përfaqësues fitoi 9 vende në klasifikimin botëror të shteteve, duke qenë tani I 62-ti për muajin nëntor. Ky sukses erdhi pak ditë pas fitores 3-2 ndaj Turqisë, në miqësoren e luajtur në stadiumin e Antalias.

Shqipëria ka lënë pas, aktualisht, dy skuadra që janë finaliste në Kupën e Botës, pikërisht Arabinë Saudite dhe Rusinë, organizatore të Botërorit.

Ngjitje në renditjen e FIFA-s pati edhe Kosova, madje edhe ajo me 9 pozicione. Skuadra tjetër shqiptare është tani në vendin e 174-ët në botë, dhe kjo pas fitores në ndeshjen miqësore ndaj Letonisë./abcnews.al