Klosi për HEC-et: Jo më HEC-e në zona të mbrojtura

17:12 | 08/10/201817:120

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi pranon dhënien e lejeve për HEC-e në zona të mbrojtuara e pa studim të ndikimit në mjedis. Ministri Klosi bëri të ditur se rregullorja e re do të jetë gati shumë shpejt.

Nga 175 koncesione për ndërtimin e hidrocentraleve vetëm 100 prej tyre janë dhënë në respekt të legjislacionit në fuqi. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi pranon dhënien e lejeve për HEC-e në zona të mbrojtuara, pa studim të ndikimit në mjedis apo kompanive pa burime të mjaftueshme financiare të cila kanë dëmtuar mjedisin dhe nuk e kanë realizuar investimin e parashikuar.

Blendi Klosi, ministër i Mjedisit dhe Turizmit: “Sot nga 175 koncesione të dhëna të cilat janë që të gjitha me dëshirën e mirë që të realizohet diçka, por në fund të fundit vetëm 100 prej tyre funksionojnë pasi nuk kanë gjetur mundësinë që të realizohen sepse studimet e dhëna nga ekspertët, firmat e ekspertëve mjedisorë, të hidroteknikës ose inxhinierë kanë qenë firma të dhëna në terr dhe firma të dhëna të palogjikshme.”

Ministri bën të ditur se leje për HEC-e në zona të mbrojtura nuk do të ketë më, ndërsa rregullorja e re do të jetë gati shumë shpejt.

“Edhe kjo është një gjë shumë e mirë dhe sa kohë kam unë ministër, por besoj kushdo mnistër pas meje do ta ketë pothuajse të pamundur, unë do të shpresoja 100% të pamundur që të japë leje mjedisore në një zonë që është zonë e mbrojtur.”

Nderkohë, ministri i Mjedisit dhe Turizmit i ka bërë thirrje ambientalistëve dhe spcialisteve të fushës të ndihmojnë për gjetjen e një ekuilibri ndërmjet zhvilimit të qëndrueshëm të ekonomisë së turizmit edhe mbrojtjes së natyrës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono