Klosi në Shëngjin: Sezoni që kaluam më i sigurtë falë policisë dhe vrojtuesve

schedule19:50 - 27 Shtator, 2019

schedule 19:50 - 27 Shtator, 2019

Siguria e krijuar gjatë këtij sezoni veror  për të gjithë vizitorët dhe turistët është meritë e shërbimit që bënë forcat e policisë dhe vrojtuesit e plazhit. Për këtë arsye, Ministri i Turizmit Blendi Klosi u rezervoi atyre një takim falenderimi në zonën turistike të Shëngjinit.

Klosi tha se vera që kaloi ishte një sezon më i sigurtë falë punës së strukturave të rendit të cilat këtë vit përballuan një numër prej  1 550 000 turistësh vetëm gjatë muajit gusht, ndërsa në 8 muaj kjo shifër ishte 10.8% më e lartë se 1 vit më parë.

Duke qëndruar në sigurinë e jetës në plazh, ministri Klosi solli në shifra kontributin e vrojtuesve të plazhit, të cilët kanë shpëtuar 84 jetë njerëzish. Ai foli edhe për problematikat e sezonit duke theksuar se ka ardhur koha që të vendosen rregulla më të forta në menaxhimin e zonës së plazhit. /ABC News Albania 24/7