KLD vendos të pezullojë nga detyra gjyqtarin Shkëlqim Miri

schedule20:04 - 17 Nëntor, 2017

schedule 20:04 - 17 Nëntor, 2017

Këshilli i Lartë i Drejtësisë vendosi që të pezullojë nga detyra anëtarin e trupës gjyqësore të Gjykatës së Apelit të Tiranës Shkëqim Mirin. Vendimi u mor në mbledhjen e thirrur pasditen e së premtes, në orën 18.00 dhe të drejtuar nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta.
Të dielën e kaluar, gjyqtari Miri u la në burg pa afat nga kolegët e tij të Gjykatës së Krimeve të Rënda. Ai u ndalua pasi ishte nën hetim, nën dyshimin për kryerje të veprës penale të korrupsionit. Shkëlqim Miri dyshohet se ka pranuar ndryshimin e kualifikimit penal të një krimi të kryer nga Gentian Doda. Ky i fundit ishte dënuar me 20 vite heqje lirie për vrasje, por fillimisht Gjykata e Matit dhe më pas edhe ajo e Apelit të Tiranës pranuan që akuza ndaj tij të kthehej nga vrasje në plagosje me pasojë vdekjen. Për të bërë këtë ndryshim të veprës penale, dyshohet se gjyqtari Miri ka marreë një shumë të konsiderushme parash në valutë. Gjatë kontrollit të ushtruar nga prokuroria në banesën e tij u gjetën më shumë se 300 milionë lekë të vjetra, të padeklaruara më herët nga gjyqtari për të cilat ai vetë dhe mbrojtësi i tij ligjor pretendojnë se i ka marrë borxh për të kuruar një sëmundje nga e cila vuan gjyqtari./abcnews.al