Kjo është koha më e mirë e ditës për të kryer marrëdhënie seksuale

schedule21:55 - 14 Tetor, 2021

schedule 21:55 - 14 Tetor, 2021

Deri tani e dinim se koha më e mirë për të kryer marrëdhënie seksuale ishte sapo zgjohesh. Por shkenca ka përmbysur këtë teori, pasi tani pretendon se koha ideale është në 3 pasdite. Ekspertja Alisa Vitti shpjegon në librin e saj të ri se kjo është koha kur sinkronizohen hormonet dhe dëshirat e një burri dhe një gruaje.

Nga mesdita nivelet e estrogjenit te meshkujt rriten dhe i bëjnë ata më komunikues emocionalisht me partneren e tyre. Kështu, ata përqendrohen më shumë se si ta kënaqin atë dhe në seks. Tek gratë, kortizoli aktivizohet që i bën ato më energjike dhe vigjilente gjatë operacionit.

Në orën 3 pasdite është sigurisht një kohë e vështirë për shumicën pasi ndoshta janë në punë. Pushimet, festat dhe fundjavat, megjithatë, janë një kohë e mirë për të provuar pretendimin e Vitti -t. Ajo gjithashtu pohon se koha më e mirë e muajit për seks është 10 ditë pas ovulacionit./abcnews.al