Kiribati futet në lockdown pasi pasagjerët e një fluturimi ndërkombëtar rezultuan pozitivë me Covid

schedule02:17 - 23 Janar, 2022

schedule 02:17 - 23 Janar, 2022

Kombi i largët ishullor i Kiribatit ka hyrë në lockdown pasi pasagjerët në fluturimin e parë ndërkombëtar në 10 muaj rezultuan pozitivë me Covid. Sipas masave të reja, njerëzve u është thënë të qëndrojnë në shtëpi dhe tubimet shoqërore janë të ndaluara. Rreth 36 persona në fluturimin nga Fixhi kanë rezultuar pozitivë.

Katër persona janë infektuar me virusin nga transmetimi në komunitet. Deri javën e kaluar Kiribati kishte regjistruar vetëm dy raste me Covid. Kiribati është një nga ishujt më të izoluar në botë raporton “BBC”. Ishulli është rreth 4,800 km larg nga kontinenti i saj më i afërt Australia.

Të marten qeveria konfirmoi se 36 nga 54 pasagjerët kishin rezultuar pozitivë. Në një postim në Facebook thuhet se të gjithë pasagjerët aktualisht janë duke u monitoruar nga zyrtarët shëndetësorë. Të gjithë pasagjerët në fluturim janë plotësisht të vaksinuar, tha qeveria. Megjithatë, tre anëtarë të ekipit të sigurisë së objektit të karantinës kanë rezultuar pozitivë.

Një person tjetër që nuk punon në objekt është infektuar gjithashtu nga virusi, tha qeveria. Bllokimi hyri në fuqi të shtunën, por nuk është e qartë se sa do të zgjasë. Njerëzit nuk lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre përveçse për shërbime thelbësore. Ata mund të blejnë artikuj thelbësorë nga dyqanet, por vetëm midis orës 06:00 dhe 14:00.

“E vetmja mënyrë që ne mund ta luftojmë këtë virus është përmes vaksinimit të plotë”, tha zyra e Presidentit Taneti Maamau në Facebook. Zyra tha gjithashtu që “publikut i kërkohet të plotësojë dozat e vaksinimit për të mbrojtur veten dhe familjet.

Nuk dihet se çfarë përqindje e 120,000 njerëzve në vend janë vaksinuar plotësisht. / abcnews.al