Kinezët po zbrazin raftet e supermarketeve, çfarë po ndodh?

schedule22:04 - 4 Nëntor, 2021

schedule 22:04 - 4 Nëntor, 2021

Zemërimi ka mbërthyer kinezët, të cilët, pas një rekomandimi nga Pekini, mbledhin me ethe ushqimin dhe gjërat e nevojshme bazë dhe i ruajnë në shtëpitë e tyre si furnizime për dimër.

Ata blejnë kryesisht ushqime që nuk prishen si oriz, miell dhe vaj ulliri, por edhe perime pasi i binden një rekomandimi përkatës të Pekinit që i bëri thirrje botës të rrisë furnizimet për dimër dhe në rast urgjence. Pekini e shoqëroi rekomandimin e tij duke siguruar se vendi ka rezerva të mjaftueshme ushqimore dhe nevojave bazë.

Në një deklaratë, Ministria Kineze e Tregtisë u bëri thirrje gjithashtu autoriteteve lokale në rajone të sigurojnë rezerva të përshtatshme ushqimore dhe të stabilizojnë çmimet, të cilat janë rritur. Madje ishte një thirrje zgjimi për dimrin dhe valën e re gjithnjë në zgjerim të pandemisë që ka diktuar bllokime lokale në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Histeria e blerjeve vazhdoi, megjithatë, dhe dje qytetarë të panumërt filluan të protestojnë online në të gjitha llojet e mediave sociale për raftet bosh në supermarkete, për të cilat është kryesisht përgjegjëse vala e re e pandemisë. Ndikimi i këtyre rekomandimeve të ministrisë nuk është i kufizuar në shpenzime kinezët.

Ai ka shkaktuar një valë shqetësimi në opinionin publik të vendit. Qytetarët kinezë kanë shprehur shqetësimin për mundësinë e përgatitjes së Pekinit për një përshkallëzim të rrezikshëm në marrëdhëniet me Tajvanin./ Abcnews.al