Kinemaja gjermane instalon ekranin më të madh në botë IMAX

schedule08:41 - 27 Janar, 2023

schedule 08:41 - 27 Janar, 2023

Një kinema gjermane theu dy rekorde botërore Guinness me një ekran IMAX me një sipërfaqe të madhe 8770.43 metra katrorë.

Traumplast Leonberg, një zinxhir multipleksi në Baden-Württemberg, instaloi një ekran IMAX me përmasa 39 m 21 cm, duke vendosur Rekordet Botërore Guinness për ekranin më të madh të përhershëm IMAX dhe ekranin më të madh të përhershëm të kinemasë në përgjithësi.

“Për ta parë këtë në perspektivë, ekrani është më i gjerë se një aeroplan Boeing 737,” tha Guinness World Records në shpalljen e rekordeve.

GWR tha se ekrani u mat nga një kompani e specializuar duke përdorur teknologjinë e sensorëve lazer, e cila i lejoi ata të konfirmonin madhësinë e ekranit me saktësi milimetrike./abcnews.al