Kina lehtëson masat e karantinës dhe bllokimit për Covid

schedule07:38 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 07:38 - 7 Dhjetor, 2022

Kina thotë se njerëzit me Covid asimptomatik tani do të jenë në gjendje të karantinohen në shtëpi dhe jo në objektet shtetërore.

Vendimi vjen pas një lehtësimi të madh të politikës së saj zero-Covid.

Raste të tilla tani do të mund të qëndrojnë në shtëpi dhe të raportojnë vetë rezultatet e testit.

Vendi ka hequr gjithashtu kërkesat e testit PCR për shumicën e vendeve publike, përveç spitaleve dhe shkollave.

Ndryshimet vijnë vetëm një javë pasi protestat civile kundër kontrolleve pandemike shpërthyen në të gjithë vendin.

Karantina e centralizuar ishte thellësisht e papëlqyeshme sepse ndante familjet dhe shihte njerëz të detyruar të hynin në objekte.

Videot gjatë gjithë vitit kanë treguar rojet që tërhiqnin zvarrë njerëzit nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë pamjet virale nga Hangzhou javën e kaluar që tregonin një burrë që luftonte me zyrtarët.

Ndryshimet janë shenja më e fortë se Kina po largohet nga politika e saj zero-Covid dhe po kërkon të “jetojë me virusin”, siç është rasti kudo në botë. Kjo vjen pasi vendi po sheh valën e tij më të madhe të infeksioneve, mbi 30,000 çdo ditë.

Të mërkurën, autoritetet shëndetësore njoftuan gjithashtu një sërë rregullash të reja që kthejnë kufizimet aktuale:

  • Kufizimet si bllokimet duhet të zbatohen në zona të identifikuara më saktë, për shembull ndërtesa, njësi dhe kate të caktuara në krahasim me bllokimet në të gjithë lagjen ose qytetin.
  • Zonat e identifikuara me rrezik të lartë duhet të dalin nga bllokimi brenda pesë ditësh nëse nuk gjenden raste të reja
  • Shkollat ​​duhet të qëndrojnë të hapura nëse nuk ka shpërthim më të gjerë të kampusit

Protestat e fundit u shkaktuan nga një zjarr vdekjeprurës në rajonin perëndimor të Xinjiang, kritikët thanë se viktimat nuk kishin mundur të shpëtonin nga ndërtesa për shkak të masave të bllokimit, por Pekini e mohon këtë.

Ka pasur gjithashtu raporte të përsëritura për vonesa në kujdesin mjekësor urgjent për njerëzit në zonat e mbyllura.

Autoritetet theksuan gjithashtu nevojën për të përshpejtuar vaksinimin e të moshuarve.

“Të gjitha lokalitetet duhet t’i përmbahen fokusimit në përmirësimin e shkallës së vaksinimit të personave të moshës 60-79 vjeç, përshpejtimin e shkallës së vaksinimit të personave të moshës 80 vjeç e lart dhe marrjen e masave të veçanta”, thuhet në deklaratën e zyrtarëve shëndetësorë./Abcnews.al/