Kina, ekonomia e parë e madhe që “shërohet” nga efektet e Pandemisë

schedule10:17 - 19 Tetor, 2020

schedule 10:17 - 19 Tetor, 2020

Ekonomia kineze u rrit 4.9% mes korrikut dhe shtatorit, sipas të dhënave të qeverisë, ndërsa vendi bëhet ekonomia e parë e madhe që rimëkëmbet nga pandemia Covid-19.

Zgjerimi nga viti në vit, edhe pse pak më i ulët sesa e prisnin analistët, përfaqëson një përmbysje dramatike nga tremujori i parë i këtij viti kur ekonomia u tkurr me 6.8%, tkurrja e parë e Kinës që nga viti 1992 kur zyrtarët filluan të mbanin të dhëna tremujore të PBB-së, shkruan abcnews.al

Guvernatori i bankës qendrore të Kinës Yi Gang tha të dielën se zyrtarët parashikojnë një rritje vjetore prej rreth 2%.

“Ekonomia kineze mbetet elastike me potencial të madh. Parashikohet rimëkëmbja e vazhdueshme, e cila do të përfitojë nga rimëkëmbja globale,” tha ai.

Kina pritet të jetë e vetmja ekonomi e G20 që rritet këtë vit. Ekonomia globale nga ana tjetër pritet të tkurret me 4.4%, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, rënia më e pjerrët që nga “Depresioni i Madh”. s.b/abcnews.al/