Kim Jong-un humbet përsëri peshë, koreano-veriorët bien në pikëllim

schedule10:46 - 31 Korrik, 2021

schedule 10:46 - 31 Korrik, 2021

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un duket se ka humbur edhe më shumë peshë në fotot e reja të publikuara. Kjo vjen në një kohë kur pak ditë më parë ai u raportua se kishte humbur 44 kilogramë në fillim të këtij viti.

Diktatori u shfaq për të përshëndetur një turmë oficerësh ushtarakë entuziastë dhe dukej se kishte humbur peshë rreth belit dhe fytyrës. Ai ishte dobësuar aq shumë sa kostumi “Maos” i vinte pak i gjerë.

Imazhet vijnë pothuajse një muaj pasi një raport i televizionit shtetëror tregoi dhe foli për Kim -in e dobësuar “që thyen zemrat e njerëzve” në një shfaqje jashtëzakonisht të pazakontë në një vend ku debati publik për shëndetin dhe jetën personale të udhëheqësit ishte gjithmonë i ndaluar.

Media shtetërore e kontrolluar rreptësishtë, më 25 qershor citoi një banor të panjohur të Phenianit të thoshte se të gjithë në Korenë e Veriut “u përkulën” kur panë fotografitë e Kim -it dukshëm më të hollë.
Analistët thonë se vëzhgimet tregojnë se autoritetet po kërkojnë të përdorin ndryshimin në peshën e Kim për të rritur besimin në regjim në kohë urie të dëshpëruar. Në të njëjtën kohë, shëndeti i Kim është monitoruar prej kohësh ndërkombëtarisht, pasi humbja e tij do të ngrejë pyetje në lidhje me trashëgiminë dhe stabilitetin.