Këto janë pesë sëmundjet nga të cilat do të shpëtoni nëse ecni çdo ditë

schedule09:45 - 28 Mars, 2022

schedule 09:45 - 28 Mars, 2022

Konsiderohet si stërvitja perfekte, ndërsa sipas studiuesve të Universitetit të Harvardit ka pesë përfitime shëndetësore të ecjes për të cilat pakkush është i vetëdijshëm.

Është lëvizja që bëjmë pothuajse që në vitin e parë të jetës sonë dhe është një “ilaç mrekulli bërës” për shëndetin tonë. Ecja, sipas ekspertëve të Shkollës Mjekësore të Harvardit, është ndoshta ushtrimi më i përsosur për të ndihmuar në humbjen e peshës, uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit, rritjen e kujtesës dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, kancerit dhe më shumë.

Por e gjithë kjo tashmë dihet, kështu që le të shohim pesë përfitimet që ofron ecja që ka të ngjarë t’ju befasojnë:

1) Trajton gjenet që shkaktojnë shtim në peshë. Studiuesit e Harvardit shqyrtuan 32 gjene që shkaktojnë obezitet në më shumë se 12,000 njerëz për të përcaktuar se sa nga këto gjene luajnë një rol në peshën trupore. Më pas ata zbuluan se tek pjesëmarrësit që ecnin me shpejtësi për rreth një orë në ditë, efektet e këtyre gjeneve u reduktuan me 50%.

2) Studimet nga Universiteti i Exeter kanë treguar se ecja për 15 minuta mund të zvogëlojë dëshirën për çokollatë dhe të zvogëlojë sasinë e çokollatës që hamë kur jemi nën presion. Hulumtimet e fundit madje kanë konfirmuar se ecja mund të zvogëlojë dëshirën për të ngrënë disa ushqime të ëmbla.

3) Redukton rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Studiuesit e dinin tashmë se aktiviteti fizik ul rrezikun e kancerit të gjirit, por një studim nga Shoqata Amerikane e Kancerit zbuloi se gratë që ecnin shtatë orë në javë kishin një rrezik 14% më të ulët të kancerit të gjirit sesa gratë që ecnin. tre ose më pak orë në javë. javë.

4) Redukton dhimbjet e kyçeve. Disa studime kanë zbuluar se ecja redukton dhimbjet e kyçeve. Është vlerësuar se ecja rreth tetë kilometra në javë mund të mbrojë kundër artritit. Ecja mbron nyjet, veçanërisht gjunjët dhe ijet që janë më të prirura ndaj osteoartritit, duke siguruar funksionimin e kyçeve dhe duke forcuar muskujt që i mbështesin ato.

5) Forcon funksionin e sistemit imunitar. Ecja mund të mbrojë mbrojtjen e trupit kundër pushtimit të sistemit të frymëmarrjes, sipas një studimi të 1000 burrave dhe grave që ecnin të paktën 20 minuta në ditë të paktën pesë herë në javë. Pjesëmarrësit kishin 43% më pak ditë sëmundje krahasuar me ata që ushtroheshin një herë në javë ose më pak, ndërsa kohëzgjatja e sëmundjes së tyre zgjati më pak dhe simptomat e ftohjes dhe gripit ishin më të lehta.

/abcnews.al/