Këshilli Kombëtar i PD, nis votimi i fshehtë për shkarkimet

schedule17:49 - 12 Dhjetor, 2021

schedule 17:49 - 12 Dhjetor, 2021

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka vendosur për votim të fshehtë për propozimin e shkarkimit të anëtarëve të kryesisë që, “shkelën vendimin e kryesisë dhe organizuan struktura paralele.”

Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi, ashtu si kryetari Basha është shprehur se sot nuk bëhen përjashtime por shkarkim nga funksionet.

“Sot nuk merret asnjë vendim për përjashtim, por për shkarkim nga funskionet. Disa anëtarë të kryesisë nuk kanë respektuar vendimin e kryesisë së Partisë për thirrjen në datën 18 të ‘uve dit Kombëtar. Përkundrazi! Janë angazhuar për ngritjen e strukturave paralele për te zëvendësuar insotufiket e logjshme statutore të PD. Per ta nuk ka më kyeyar partie, nuk ka sekretar të përgjithshëm, nuk ka nënkryetarë, nuk ka kryesi, nuk ka Këshill Kombëtar, perveç kjo trupë që sillet si celulë ilegale që këkron t’i mbivendoset institucioneve legjitime të partisë. Për këtë arsye, ata mund të bëjnë çfarë të duan jashtë institucioneve të partisë, por nuk mund të veprojnë si aëtarë të kryesisë qendrore të PD. Ky ësjtë propozimi ndaj Këshillit Konetar. Nuk po marrim masë disiplinore ndaj askujt, edhe ose interesi elektoral i PD me veprime të tilla, na jepte të drejtën e masave disiplinore sipas nenit 27. Për të mos i fryrë përçarjes, për të mos përjashtuar askënd, propozojmë shkarkimin nga funksionet.”

Në fletën e votimit pyetja është “A jeni dakord me propozimin e kryesisë për shkarkimin e Kryetarit të Këshillit Kombëtar, Edi Paloka

Anëtarëve të kryesisë:
Flamur Noka
Aldo Bumçi
Gent Strazimiri
Albana Vokshi
Oerd Bylybashi

Si dhe sekretarëve:
Ervin Minarolli
Ivi Kaso
Belind Kelliçi
Ledina Mandia  /abcnews.al/