Kërcënon Putin: Dëshira e Perëndimit për të ruajtur dominimin po rrit rrezikun një e konflikti

schedule09:41 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 09:41 - 9 Dhjetor, 2022

Presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar se dëshira e Perëndimit për të ruajtur dominimin e saj në skenën botërore është fajtore për rritjen e rreziqeve të një konflikti të mundshëm, sipas skynews.

“Potenciali për konflikt në botë po rritet dhe kjo është pasojë e drejtpërdrejtë e përpjekjeve të elitave perëndimore për të ruajtur me çdo mjet dominimin e tyre politik, financiar, ushtarak dhe ideologjik”, tha Putin.

“Ata qëllimisht po shtojnë kaosin dhe po përkeqësojnë situatën ndërkombëtare”, tha Putin.

Ai gjithashtu akuzoi Perëndimin për “shfrytëzimin” e Ukrainës dhe përdorimin e popullit të saj si “mish për top”.

/abcnews.al