Keni vepruar gabim! Arsyeja pse s’duhet të hidhni djathë në spaghetti

schedule10:21 - 26 Nëntor, 2020

schedule 10:21 - 26 Nëntor, 2020

Spaghetti është një nga pjatat më të njohura, jo vetëm për fëmijët por dhe për të rriturit. Dhe kush mund t’i rezitojë një spaghetti të mirë me djathë? Megjithatë, kur bëhet fjalë për djathin duhet të bëni kujdes.

Sipas ekspertëve, spaghetti me djathë nuk është një kombinim i mirë. Spaghetti përmban niseshte, e cila ka një kohë tretjeje ndryshe nga proteina. Kjo vonon tretjen dhe çon në fermentim.

Kjo është dhe arsyeja se pse mund të ndiheni më të fryrë kur konsumoni spaghetti dhe nuk ka të bëjë aspak me sasinë që keni konsumuar. /abcnews.al