Keni puçrra në të pasme? Trajtojeni vetëm me sodë buke

schedule09:13 - 10 Gusht, 2022

schedule 09:13 - 10 Gusht, 2022

Aknet janë shpesh të paparashikueshme pasi mund të shfaqen në shumë pjesë të trupit tonë. Në veçanti, një vend është zona e vitheve pasi ka mundësi që të shfaqen puçrra të bezdisshme. Megjithatë, tretësira e sodës së bukës do t’ju ​​“zgjidhë” duart.

Trajtoni aknet me sodë buke

“Aknet e zakonshme” shfaqen shpesh në zona të ndryshme të trupit, duke përfshirë gjoksin, shpatullat, shpinën dhe të pasmet.

Nga ana tjetër, shkaku më i zakonshëm i akneve në vithe është folikuliti. Termi folikulit përdoret për të përshkruar inflamacionin e gjëndrës së qimeve. Ky infeksion zakonisht shkaktohet nga bakteret ose kërpudhat.

Përzierja

  • 2 lugë sodë buke (20 g)
  • 2 lugë mjaltë (50 g)

Hedhim sodën e bukës në një enë dhe e përziejmë me lugët e mjaltit derisa të bëhen një pastë e trashë.

Aplikojeni pastën në të gjithë fytyrën ose vetëm në zonat e lëkurës që keni puçrra dhe lëreni të veprojë për 30 minuta./abcnews.al