Keni probleme me fryrjen e barkut? Këto janë ushqimet që ju vijnë në ndihmë

schedule10:14 - 7 Gusht, 2020

schedule 10:14 - 7 Gusht, 2020

Fryrja e barkut është një nga problemet që shqetëson shumë persona, veçanërisht në stinën e verës. Kjo gjendje mund të pengojë aktivitet e përditshme fizike, si dhe bën që të dukemi jo në formë me rrobat e holla që zgjedhim të veshim.

Mirëpo, ekziston një zgjidhje për çdo gjë, si në këtë rast janë disa ushqime, përdorimi i së cilave largon fryrjen e barkut.

Kastraveci

Kastraveci rekomandohet shumë pasi ka veti të mbledhë toksinat e trupit dhe t’i nxjerrë jashtë ato për shkak se përmban sasi të mëdha uji.

 

Ananas

Ananasi përmban disa vitamina dhe minerale të cilat ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit dhe tretjes së mirë.

 

Ushqimet e pasura me kalium

Ushqimet e pasura me kalium siç janë bananet, portokalli, avokado, stikat apo kivi ndihmojnë në shfryrjen e trupit dhe nxjerrjen jashtë të kriprave të tepërta.

Probiotikët

Probiotikët që gjenden tek kosi, qumështi apo djathi ndihmojnë tretjen e mirë dhe nxjerrjen jashtë trupit toksinat e këqija.

Erëzat

Fusni shumë erëza në dietën tuaj të përditëshme pasi ndihmojnë në tretjen e mirë duke parandaluar fryrjen. Këtu përfshihet xhinxheri, kanellea, borziloku, rigoni, nenexhiku, rozmarina apo kopra./abcnews.al