Keni probleme me ankthin? Ky produkt ju vjen në ndihmë

schedule07:20 - 26 Janar, 2021

schedule 07:20 - 26 Janar, 2021

Ankthi është një çrregullim që ndahet në 6 kategori: çrregullimi i ankthit të përgjithshëm, paniku, çrregullimi obsesiv kompulsiv, çrregullimi i ankthit social, fobitë dhe çrregullimi i stresit post-traumatik.

Simptomat e këtyre çrregullimeve janë të ndryshme por kanë të përbashkëta tre veçori: pagjumësinë, nervozizmin dhe vështirësinë në frymëmarrje.

Shumica e këtyre çrregullimeve prekin më shumë gratë.

Një aspekt interesant i njerëzve që vuajnë nga ankthi është se ata janë shumë alertë dhe të vëmendshëm ndaj ndryshimeve në mimikën e njerzve që nuk vuajnë nga ankthi.

Megjithatë ata kanë tendencën të futen në një labirint mendimesh dhe konkluzionesh gjë që shkakton konflikte në marrëdhëniet njerëzore.

Por sa e shëndetshme është kafja me sheqer dhe cila është sasia e rekomanduar e sheqerit që duhet të hidhet sipas sasisë së kafes që pini?

Një studim i kohëve të fundit të cilit i referohet AgroWeb.org shpjegon se suplementët e acideve yndyrore omega-3 kanë aftësinë të zbusin simptomat e ankthit tek disa njerëz.

Në terma shkencorë, Omega-3 janë acide yndyrore polio-të-pangopura që nuk prodhohen nga trupi.

Këto acide gjenden me shumicë tek vajrat e peshkut.

Studimet kanë treguar se këto suplementë zbusin inflamacionin dhe largojnë ankthin.

Veç suplementëve, acidet yndyrore Omega-3 janë të mira për trurin, sytë, tensionin e gjakut dhe lëkurën.