Keni lindur për të qenë drejtor apo asistent? Mënyra se si ecni tregon gjithçka për personalitetin tuaj

schedule19:18 - 11 Qershor, 2022

schedule 19:18 - 11 Qershor, 2022

Vetëm mënyra se si ecni tregon shumë për personalitetin tuaj. Ka disa stile kryesore të ecjes midis të cilave mund t’i klasifikojmë të gjithë njerëzit, dhe shumica në fakt përdorin një kombinim të dy kategorive, por njëra ende mbizotëron, shpjegoi për “Bright Side” ekspertja e gjuhës së trupit Patti Wood, e cila iu bashkua këtyre stileve dhe personaliteteve të ndryshme:

Drejtor

Nëse pesha juaj trupore po bie përpara dhe ritmi juaj është i shpejtë, ju jeni drejtori ose menaxheri. Ky djalë shpesh bën diçka tjetër gjatë ecjes, p.sh. butoni në celularin tuaj, mendoni për probleme të ndryshme ose krijoni një lloj liste në kokën tuaj.

“Nëse ka një pengesë në rrugën tuaj, do të gjeni rrugën më të drejtpërdrejtë përmes ose rreth saj”, thotë Wood.

Në të njëjtën kohë, ju dini si të realizoni planin, jeni shumë produktiv, logjik dhe ka shumë të ngjarë shumë inteligjent. Megjithatë, Wood ju këshillon të ngadalësoni dhe të ndjeni botën përreth jush të paktën herë pas here.

Magjistar

Nëse ecni me gjoksin të dalë përpara dhe me shpatullat, shpinën dhe kokën të ngritur lart, me siguri jeni një “sharm”. Ecni shpejt, por keni një hap “elastik”, optimist.

Magjistarët u buzëqeshin njerëzve kalimthi, bëjnë kontakt me sy ose përshëndesin me zë të lartë, dhe sipas Wood, shumë politikanë dhe të famshëm kanë një stil “sharm” të ecjes. Ata janë argëtues, karizmatikë dhe të aftë në shoqëri, dhe personaliteti i tyre tërheq vëmendjen.

Megjithatë, Wood i këshillon ata të ulin entuziazmin e tyre dhe të mendojnë para se të veprojnë.

“Mendo pak, është një moment i mirë për t’u dalluar apo është një mundësi për të qëndruar mënjanë dhe për t’ua lënë mundësinë të tjerëve?”, pyeti ajo.

Asistent

Nëse pesha shpërndahet në këmbë, dhe jo përpara apo mbrapa, kjo është shenjë se jeni “asistent”. Ju ecni me një ritëm mesatar, dhe lëvizjet tuaja janë të buta dhe mburreni në mënyrë delikate. Ashtu si sharmerët, ju prireni të bëni gjeste ndërsa ecni, megjithëse preferoni kontaktin me sy.

Jeni më të interesuar për njerëzit sesa për detyrat dhe e shijoni jetën private dhe karriera nuk është e rëndësishme për ju. Ju ndjeni kënaqësi të madhe kur jeni pjesë e një grupi, ju pëlqen të shoqëroheni me familjen dhe të merrni pjesë në aktivitete në grup.

“Përpiquni të qëndroni të fokusuar kur jeni rreth dikujt që po përpiqeni t’i bëni përshtypje,” këshillon Wood.

Frikacak

Nëse ecni në heshtje dhe me gishtat e këmbëve me sytë “ngjitur” në dysheme, me siguri jeni një “frikacak”. Ritmi juaj është i ngadaltë dhe i kujdesshëm, sikur keni frikë të hidhni hapin e gabuar.

Duart tuaja mbahen pranë trupit tuaj, sikur nuk dëshironi të prekni hapësirën personale të dikujt tjetër. Mos e përdorni celularin gjatë ecjes ose mos ndërveproni me miqtë, përveçse kur duhet.

Me shumë mundësi jeni introvert, por i sjellshëm. Trajtojini të tjerët ashtu siç do të dëshironit t’ju trajtonin. Megjithatë, duke marrë parasysh natyrën tuaj, ju nuk thoni shumë, por prisni që njerëzit tashmë të dinë gjithçka. Kjo mund të çojë në komplikime me të tjerët që do të ngatërrojnë sjelljen tuaj nervoze.

“Bëni më të mirën për të komunikuar sa më verbalisht dhe përpiquni të gjeni mënyrën më të mirë për t’u shprehur; do të habiteni se sa më e lehtë do t’ju bëhet jeta”, thotë Wood./abcnews.al