Keni flokët të lyer? Kjo është mënyra e duhur për t’i larë

schedule15:18 - 28 Shkurt, 2022

schedule 15:18 - 28 Shkurt, 2022

Një nga zakonet më të thjeshta të përditshme, larja e flokëve me shampo dhe mënyra se si e bëni këtë, mund t’i bëjë flokët tuaj të duken të dobët, të yndyrshëm ose të dredhur.

Mënyra e duhur për të larë flokët

Sado e çuditshme t’ju tingëllojë, atëherë ka një mënyrë të drejtë dhe të gabuar për të larë flokët, si dhe gabime të rëndësishme që bëni dhe ju kushtojnë në imazhin e flokëve tuaj. Ashtu si në vijim.

Ju laheni çdo ditë ndërsa keni flokë të yndyrshëm

Një nga gabimet më të mëdha që bëni kur lani shampo. Flokët tuaj janë të yndyrshëm dhe i lani çdo ditë. Edhe për shkak se i lani çdo ditë, rritet edhe yndyra e tyre. Ajo që mund të bëni është të jeni të duruar, të vishni një kapuç dhe të mos lani flokët për tre ditë. Kështu, ata do të fillojnë ngadalë të eliminojnë yndyrën e tyre.

Përdorni shumë shampo

Edhe sasia e shampos që përdorni mund të jetë “kriminale” për shëndetin e flokëve tuaj. Ekspertët rekomandojnë për flokët me gjatësi mesatare një sasi shampo të barabartë me një monedhë prej 2 eurosh. Më e madhe se kjo nuk shpëlahet mirë dhe rezultati është dëmtimi i flokëve. Edhe në xhepin tuaj, sigurisht, pasi sa më shumë të përdorni, aq më shumë shpenzoni.

Përdorni ujë shumë të nxehtë

Sado i këndshëm të jetë një dush i nxehtë, është po aq i ndaluar për flokët tuaj. Temperatura ideale e ujit për tu larë është e vakët në të ftohtë, pasi shumë e nxehta përveçse ndikon në ngjyrën e flokëve, aktivizon edhe gjëndrat që shkaktojnë yndyrën. Dhe kjo vlen për të gjitha llojet e flokëve.

Lëreni të thahet i mbështjellë me një peshqir

Një nga zakonet e shumicës, dhe veçanërisht gjatë verës, është t’i mbështillni flokët me një peshqir dhe t’i lini të thahen. Gabim i madh, pasi peshqiri shkakton elektricitet statik, diçka që nuk e duam. Zgjidhja më e mirë është t’i lini flokët të thahen në mënyrë natyrale dhe alternativa është t’i mbështillni me një bluzë pambuku, e cila do të thithë lagështinë më mirë se peshqiri dhe nuk do të krijojë elektricitet statik./abcnews.al