KE vërejtje zyrtare Serbisë

schedule13:02 - 4 Prill, 2018

schedule 13:02 - 4 Prill, 2018

Mediat serbe raportojnë se Këshilli Europian do i tërheqë vëmendjen Beogradit për sa i përket bllokimit që po i bën procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën.

E përditshmja serbe Danas shruan se Beogradi pritet të marrë kritika të ashpra nga Bashkimi Europian përsa i përket sundimit të ligjit. Sipas burimeve të kësaj të përditshmeje, bllokimi në procesin e normalizimit të raporteve me Prishtinën, do të jetë një nga vërejtjet kryesore për Serbinë. Raporti i Këshillit Europian që pritet të publikohet së shpejti, mendohet të përmbajë të njëjtat vërejtje si në vitin 2017.

Problemet në sistemin e gjyqësorit dhe përmbushja e kapitujve 23 dhe 24 gjithashtu do të jenë në qendër të këtij raporti. Vërejtje për Serbinë pritet të ketë edhe sa i përket politikës së jashtme dhe aspektit të sigurisë.

Sipas këtij raporti, Serbia nuk ka arritur të përmbushë pritshmëritë e BE-së as në nivelin e 50 %-shit. Ky vlerësim negativ për Serbinë vjen si pasojë e shpërfilljes së kërkesës së Britanisë së Madhe për rekomandimin e dëbimit të diplomatëve rusë dhe mosrespektimi i sanksioneve ndaj Rusisë./abcnews.al