Katrougalos: Jemi shumë afër zgjidhjes së çështjeve me Shqipërinë

schedule15:11 - 3 Mars, 2018

schedule 15:11 - 3 Mars, 2018

Zëvendësministri i jashtëm i Greqisë, Jorgos Katrougalos, duke folurnë Forumin Ekonomik të Delphit që zhvillohet në Athinë, ka zbuloi detaje për bisedimet me Tiranën zyrtare. “Sa i përket Shqipërisë, Greqia është shumë pranë zgjidhjes së të gjitha çështjeve me vendin fqinj”, nënvizoi ai. Gjithashtu zëvendësministri i Jashtëm tha se “Greqia ka marrëveshje bilaterale bashkëpunimi me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, pasi dëshiron të luajë një rol të rëndësishëm në rajon”. Katrougalos kritikoi dhe Bashkimin Europian, ndërsa nënvizoi se janë rritur pabarazitë brenda Unionit dhe standardi i jetesës së qytetarëve evropianë është përkeqësuar. /abcnews.al