Katër gjëra të rrezikshme që ndodhin me trupin tuaj kur qendroni ulur për shumë orë

schedule15:03 - 1 Dhjetor, 2020

schedule 15:03 - 1 Dhjetor, 2020

E vërteta është se gjatë kësaj periudhe sportet dhe aktivitetet në natyrë janë ulur ndjeshëm, si dhe udhëtimet në këmbë dhe ecjen gjatë ditës. Përkundrazi, për shkak të telepunimit, shumica e njerëzve bëjnë një jetë të ulur.

Në fakt, pa e kuptuar, ata kalojnë orë të pafundme në karrige, edhe pa pushuar. Sidoqoftë, siç theksojnë ekspertët, një mënyrë jetese e ulur gradualisht mund të ketë efekte të dëmshme në trupin tuaj.

Pra, edhe tani që jeni në shtëpi për shkak të bllokimit dhe po punoni në distancë, sigurohuni që të bëni shumë pushime gjatë ditës për t’u çlodhur, ndërsa mund të gjeni shumë programe për palestër në shtëpi në internet.

Shihni tani se çfarë ndodh me trupin tuaj kur uleni për shumë orë:

Mund të shkaktojë problem me gjumin

Kur uleni për orë të tëra, graviteti dhe qarkullimi i reduktuar i gjakut mund të shkaktojnë mbajtjen e lëngjeve në ekstremitetet e poshtme. Kështu që kur më vonë shkoni në shtrat, ky lëng transferohet në muskujt dhe indet e qafës dhe mund të shkaktojë ënjtje, sipas shkencëtarëve në Qendrën për Mjekësinë e Gjumit dhe Biologjinë Circadian në Universitetin e Torontos.

Kjo e bën të vështirë për ju të merrni frymë në ajër dhe madje mund të ndaloni frymëmarrjen për periudha të shkurtra gjatë natës duke shkaktuar probleme të gjumit.

Rrit rrezikun e trombozës

Gratë që bëjnë një mënyrë jetese me një qendrim të gjatë ulur kanë më shumë se dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë një emboli pulmonare, ose trombozë të mushkërive. Kjo pasi ulja për periudha të gjata kohore zvogëlon qarkullimin e gjakut dhe rrit shanset e formimit të mpiksjes së gjakut, të cilat mund të përfundojnë në mushkëri.

Shkakton depresion

Sipas një studimi të botuar në revistën Mental and Physical Activity, një mënyrë jetese e ulur rrit shanset për të krijuar gjendje emocionale negative, të tilla si ankthi dhe madje edhe depresioni.

Probleme në bel dhe qafë

Është një nga problemet më të zakonshme që krijon dhimbje në trup. Dhe nga ato që shfaqen menjëherë, siç janë dhimbjet e shpinës kur rrini për shumë orë në karrige pa u ngritur. Gjithashtu, shumica e njerëzve kanë sjellje të dobët veçanërisht kur punojnë para një ekrani duke rezultuar në probleme të qafës gradualisht. l.k/abcnews.al