Katër arsye të mundshme pse nëndetësja Titan u zhduk

schedule17:25 - 20 Qershor, 2023

schedule 17:25 - 20 Qershor, 2023

Ekipet e kërkim-shpëtimit po përpiqen të gjejnë një nëndetëse turistike që u zhduk me pesë persona në bord, rrugës për në rrënojat e Titanikut.

Kontakti me nëndetësen Titan humbi një orë e 45 minuta pasi ajo u zhyt të dielën pasdite, tha Roja Bregdetare e SHBA.

Siç thuhet në faqen e internetit të kompanisë OceanGate, bëhet fjalë për një nëndetëse 6.7 metra e gjatë dhe me peshë mbi 10 tonë, e cila mund të zhytet në një thellësi prej 4000 metrash. Ka kamera, drita dhe skanerë për të eksploruar mjedisin.

Nëndetësja përmban edhe shishe oksigjeni që sigurojnë një furnizim 96-orësh. Megjithatë, numri i orëve varet nga frekuenca e frymëmarrjes së atyre që janë në të, shkruan Guardian .

Çfarë mund të kishte shkuar keq?

Është shumë herët për të thënë se çfarë ka ndodhur, por ekspertët kanë ofruar disa skenarë më të mundshëm, nga ngatërrimi në rrënojat e Titanikut, tek një ndërprerje e energjisë elektrike apo një problem me sistemin e komunikimit të nëndetëses.

Mbytja e Titanikut, e cila shtrihet rreth 3,800 metra në fund të oqeanit, është e rrethuar nga mbeturinat nga fatkeqësia që ndodhi më shumë se një shekull më parë.

“Pjesë të anijes së fundosur janë kudo. Është e rrezikshme”, tha Frank Owen, një oficer në pension i Marinës Mbretërore Australiane, për Guardian .

Humbën kontaktet një orë e 45 minuta pas zhytësit Titan, duke sugjeruar se ekuipazhi mund të ketë qenë afër ose tashmë në fund, tha Owen, duke shtuar se sa më thellë të zhyten, aq më ngadalë shkon.

Në rast se ajo ngatërrohet në mbeturina, ose humbet fuqinë, Titani duhet të pajiset me pesha të lëshimit emergjent, duke krijuar një shtytje të mjaftueshme për ta nxjerrë atë në sipërfaqe. Titani ka gjithashtu pajisje për të sinjalizuar vendndodhjen e tij për ekipet e shpëtimit, por për ta përdorur atë, nëndetësja duhet të dalë në sipërfaqe.

Një skenar i katërt është se ka një rrjedhje në mjet, tha Alistair Gregg, profesor i inxhinierisë detare në University College London.

Nëse ajo ka shkuar në fund të detit dhe nuk mund të rikthehet nën fuqinë e saj, opsionet janë shumë të kufizuara,” tha Greg.

Ai shtoi se megjithëse nëndetësja mund të jetë ende e padëmtuar, nëse është në fund, ka pak anije që mund të zhyten kaq thellë, sigurisht jo zhytës./abcnews.al