Katër arsye për ta shtuar në dietën tuaj javore salmonin

schedule17:43 - 21 Janar, 2022

schedule 17:43 - 21 Janar, 2022

Përveç shijes së tij të pasur dhe shkathtësisë në gatim, salmoni është në thelb një superushqim i detit dhe është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të hani. “Salmoni dihet se është një burim i pasur me proteina të acideve yndyrore omega-3 , të cilat ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, uljen e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve,” shpjegon Tammy Lakatos Shames. “Dhe kjo proteinë ju ndihmon të qëndroni të kënaqur dhe ndihmon trupin tuaj të shërohet pas një dëmtimi dhe të riparojë dhe rindërtojë muskujt.”

Profili mbresëlënës ushqyes i salmonit

Besoni apo jo, kjo është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për profilin mbresëlënës ushqyes të salmonit, pasi ai është gjithashtu një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese thelbësore si kaliumi dhe riboflavina , jo aq i mbushur me merkur sa shumë të tjerë. lehtë për tu ruajtur, gatuar dhe ngrirë.

Përveç proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, salmoni është një burim i shkëlqyer i shumë lëndëve të tjera ushqyese të rëndësishme që janë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm të një personi . Përveç kësaj, peshku popullor dhe ushqyes, i cili njihet për nuancën e tij rozë dhe shijen me gjalpë, është relativisht i ulët në kalori – një porcion prej 85 gramësh ka rreth 175 kalori.

Salmoni është plot me vitamina të kompleksit B

“Salmoni është gjithashtu një nga burimet më të mira të vitaminës B12 dhe një burim i mirë i vitaminave të tjera B, të cilat ndihmojnë në shndërrimin e ushqimit që hani në energji,” shpjegojnë motrat Tammy dhe Lyssie. Në veçanti, një porcion 100 gram salmon përmban më shumë se sasia e rekomanduar ditore e vitaminës B12, më shumë se 60% e dozës së rekomanduar ditore të niacinës dhe më shumë se gjysmën e dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B6 , e cila është kritike për . zhvillimin e trurit dhe mban të shëndetshëm sistemin nervor dhe sistemin imunitar.

Vitamina dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore

“Salmoni përmban kalium , i cili ndihmon në luftimin e fryrjes dhe rregullon presionin e gjakut, selen , i cili ndihmon në shëndetin e kockave dhe mbron nga kanceri, vitaminë D për kocka të forta, hekur për rritje dhe një antioksidant të quajtur astaksantinë . i cili mund të ndihmojë në ruajtjen e trurit dhe promovimin e zemër, lëkurë dhe sistem nervor të shëndetshëm”, ndajnë motrat.

Salmoni mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru

Nëse jeni të shqetësuar për sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru , merrni salmon pasi, sipas realsimple.com, është vërtetuar shkencërisht se është një ushqim i shëndetshëm për zemrën, që do të thotë se konsumimi i tij i shpeshtë mund të zvogëlojë mundësinë e të dyja ngjarjeve mjekësore . “Salmoni mund të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut, të zvogëlojë inflamacionin në arteriet tuaja dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës”, theksohet në Nutrition Twins. “Ai gjithashtu zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru”./abcnews.al