Kadri Veseli: Jemi gati për zgjedhje të parakohshme

schedule23:44 / 20/07/2019

Kadri Veseli, aleati kryesor qeverisës i Ramush Haradinajt shprehet gati për zgjedhje të parakohshme. Në një konferencë për media pas kthimit nga vizita zyrtare në SHBA, kreu i Partisë Demokratike të Kosovës tha se nuk ka patur njoftim paraprak për dorëheqjen e Haradinajt, por e pranon si vendim personal.

Kryetari i Partisë Demokratiketë Kosovës, që ishte partneri kryesor i koalicionit qeverisës, Kadri Veseli, ka thënë se partia e tij është e gatshme për zgjedhje. Në një konferencë për media pas kthimit nga vizita zyrtare në ShBA, ai tha se tash do të ulen të flasin për kohën që duhen mbajtur zgjedhjet.

 “Vendimi i ish-Kryeministrit për dorëheqje është vendim personal dhe si të tillë e kemi pranuar, pavarësisht që për këtë nuk kemi pasur asnjë njoftim ose konsultë paraprake. Tashmë, zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme. Partia Demokratike e Kosovës është e gatshme për zgjedhje, kurdo që caktohen ato. Ajo që mund të diskutohet tash është vetëm koha kur ato duhet të mbahen. Për këtë, besoj se do të kemi konsulta edhe me partnerët e koalicionit të deritashëm dhe me parti të tjera politike, në pajtim me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi”, tha Veseli./ABC News Albania 24/7

schedule23:44 / 20/07/2019