Ka një mënyrë shumë të thjeshtë që fëmijët të hanë më shumë perime

schedule13:08 - 29 Qershor, 2021

schedule 13:08 - 29 Qershor, 2021

Prindërit e stresuar po kërkojnë mënyra për të bindur fëmijët e tyre që të hanë më shumë perime. Mbi të gjitha, vlera e tyre ushqyese shpesh konfirmohen. Me pak kalori, shije të mirë, ngjyra të bukura, plot vitamina dhe antioksidantë, “aleatë” në ruajtjen e një peshe normale.

Një studim i ri, i botuar në revistën Apetite, tregon se një mënyrë që fëmijët të hanë më shumë perime është të vendosin më shumë në pjatën e tyre.

Studiuesit zbuluan se kur dyfishuan sasinë e misrit dhe brokolit në një vakt nga 60 në 120 gram, fëmijët hëngrën 68% më shumë perime ose 21 gram shtesë.

Sasia e rekomanduar ditore e perimeve për fëmijët është rreth 1.5 gota në ditë, sipas udhëzimeve zyrtare dietike të SHBA. Nutricionistët rekomandojnë pesë racione me perime dhe fruta të freskëta në ditë.

“Është e rëndësishme t’u shërbeni fëmijëve tuaj shumë perime, por është gjithashtu e rëndësishme t’u shërbeni atyre që ju pëlqen, sepse ata konkurrojnë me ushqime të tjera në pjatë”, tha autorja kryesore e studimit Barbara Rolls.

“Prindërit mund ta bëjnë këtë duke i ekspozuar gradualisht fëmijët e tyre ndaj aromave të reja ose duke i njohur ata me perime, duke gatuar me ta dhe duke eksperimentuar me aromë dhe erëza të ndryshme.”

Sipas studiuesve, shumica e fëmijëve në SH.B.A dhe jo vetëm, nuk hanë sasinë e rekomanduar ditore të perimeve. Megjithëse shërbimi i vakteve më të mëdha është zbuluar se rrit sasinë që hanë fëmijët, pasi priren të hanë sasi më të vogla perimesh në krahasim me ushqimet e tjera./abcnews.al