Ka kujdesin më të mirë shëndetësor në Europë, ky është vendi më i sigurt në botë për turistët

schedule16:35 - 24 Qershor, 2022

schedule 16:35 - 24 Qershor, 2022

Siguria është një shqetësim kryesor për turistët britanikë që kërkojnë pushime këtë verë. Hulumtimi i ri nga Këshilltari i Forbes ka gjetur vendet më të sigurta për të udhëtuar.

Studimi shqyrtoi cilësinë e kujdesit shëndetësor, shkallën e vjedhjeve dhe vrasjeve për të gjetur një pikë sigurie për çdo komb.

Vendet më të sigurta

  1. Zvicra
  2. Sllovenia
  3. Portugalia
  4. Austria
  5. Gjermania
  6. Spanja
  7. Çekia
  8. Italia
  9. Holanda
  10. Danimarka

Vendi më i sigurt për turistët britanikë këtë verë është Zvicra, e njohur për peizazhet e saj mahnitëse natyrore.

Zvicra kishte kujdesin shëndetësor më cilësor nga të gjitha vendet e anketuara dhe u rendit e gjashta kur ishte fjala për cilësinë e ujit të banjës. Studimi shqyrtoi gjithashtu nivelet e ndotjes dhe Zvicra kishte ajrin e 10-të më të pastër nga të gjitha vendet e anketuara.

Destinacionet e njohura përfshijnë qytetet kozmopolite të Gjenevës dhe Cyrihut, si dhe liqenet e vendit./abcnews.al