Ju thyhen lehtë thonjtë? Mësoni se çfarë duhet të bëni për t’i shpëtuar

schedule11:05 - 30 Korrik, 2022

schedule 11:05 - 30 Korrik, 2022

Shumica e grave përballen me një problem me thonjtë e dobët . Sidomos tani që është verë, ndonjëherë ato zbuten dhe vishen edhe më shumë. Megjithatë, gjysëm e përhershme dhe xhel, të cilat shumë prej nesh i përdorin dhe që shkatërrojnë thonjtë tanë, bëjnë punën më të madhe.

Unë do t’ju jap disa këshilla se çfarë duhet të bëni për të hequr qafe thonjtë e thyer dhe për të përmirësuar gjendjen tuaj fizike në përgjithësi.

Këshilla për thonj të fortë dhe të shëndetshëm

Vishni doreza kur lani enët

Mund të tingëllojë e tepruar, por do të shihni një ndryshim të madh. Sapuni i enëve ndikon jo vetëm në thonjtë tuaj delikatë, por edhe në lëkurën e duarve, ndaj vishni doreza për t’i mbrojtur ata.

Lërini të marrin frymë dhe përdorni një forcues

Nëse vazhdimisht bëni gjysmë të përhershme ose xhel, është e nevojshme t’i lini për disa ditë pa manikyr për t’i forcuar. Merrni një ngurtësues për thonjtë dhe në ato ditë sigurohuni që ta vendosni shpesh në thonjtë tuaj. Ngurtësuesi shpesh punon si bazë, kështu që ju mund t’i lyeni thonjtë tuaj me ndonjë ngjyrë nëse nuk dëshironi që ato të jenë natyrale.

Hidratimi dhe ushqimi i duhur

Nuk ka asgjë më të rëndësishme se një dietë e ekuilibruar dhe konsumimi i shpeshtë i ujit, jo vetëm për të parandaluar thyerjen e thonjve, por edhe për një gjendje më të mirë fizike. Nëse merrni edhe vitamina, do të shihni një rezultat edhe më të mirë./abcnews.al