Johnson: Izolimi mund të zgjasë deri në fund të marsit

schedule08:52 - 8 Janar, 2021

schedule 08:52 - 8 Janar, 2021

Kryeministri britanik, Boris Johnson u tha ligjvënësve se kufizimet në Angli mund të zgjasin deri në fund të marsit.

Johnson tha se duhet një vote për të kaluar në një bllokadë totale në Angli, dhe se legjislacioni lejon masa më të ashpra që të mbeten në fuqi në vend deri më 31 mars, nëse është e nevojshme.

Komentet e tij vijnë më pak se 24 orë pasi ai tha në një konferencë shtypi se masat në të gjithë vendin do të rishikoheshin në mes të shkurtit.

Johnson tha se ”ndryshimi i datës është për shkak të projektligjit që lejon lirimin rajonal të rregullave nën sistemin e nivelit të Britani”.

“Kufizimet do t’i nënshtrohen rishikimit të vazhdueshëm, me një detyrim ligjor për të rishikuar çdo dy javë dhe një detyrim ligjor për t’i hequr ato nëse nuk konsiderohen më të nevojshme për të kufizuar transmetimin e virusit,” tha ai./abcnews.al