Johnson: Duhet të mbështesim Ukrainën, por duhet të jemi të sinqertë edhe në lidhje me vështirësitë

schedule12:43 - 26 Qershor, 2022

schedule 12:43 - 26 Qershor, 2022

Kombet më të pasura të botës po fokusohen në mënyrën se si të mbajnë të bashkuar koalicionin e mbështetjes për Ukrainën në një kohë kur realisht popullsia dhe politikanët ndihen të lodhur, tha Boris Johnson, sipas BBC.

Duke folur në samitin e G7, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar tha se gjëja më e pabesueshme në lidhje me mënyrën se si Perëndimi i është përgjigjur pushtimit të Ukrainës nga Putini ka qenë uniteti.

Për të mbrojtur unitetin, udhëheqësit duhet të jenë me të vërtetë të sinqertë në lidhje me vështirësitë e asaj që po ndodh, dhe ndikimin në kostot e energjisë apo ushqimit apo çfarëdo qoftë, tha Johnson. Kjo është diçka që ia vlen të “mbrohet së bashku”, parimi që një vend i lirë si Ukraina nuk duhet të pushtohet me dhunë dhe të ndryshohen kufijtë e tij me forcë, shtoi ai.

“Dhe pasojat e asaj që po ndodh, për botën janë të vështira. Por çmimi i tërheqjes, apo që Putini të ketë sukses do të ishte shumë, shumë më i lartë”, tha Johnson.

/abcnews.al