Italia sheh “dritë në fund të tunelit”, shërohet plotësisht një grua e infektuar nga Koronavirusi

12:50 | 26/02/202012:500

Këshilltari Rajonal për Shëndetin në Rajonin e Lazios, Alessio D’Amato, ka njoftuar se shtetasja kineze e shtruar në spitalin ‘Spallanzani’ në Romë që prej fundit të muajit janar, është shëruar.

“Gruaja kineze ishte identifikuar bashkë me burrin e saj të infektuar nga koronavirusi, por tani gjendja e saj është e shkëlqyer. Në gjendje shumë të mirë është edhe burri i saj”,  tha D’Amato.

Presidenti i Lombardisë, Attilio Fontana, konfirmoi sot infeksionin e një vajze katër vjeçare nga Castiglione d’Adda, një komunë e vendosur në zonën e kuqe.

Këshilltari për Mirëqenie Giulio Gallera tha se ka 6 të mitur koronavirusë pozitivë në Lombardi, dy prej të cilëve janë në spital (në San Matteo në Pavia dhe në spitalin Seriate në provincën e Bergamos).

Rastet janë ato të një vajze 4-vjeçare, dy fëmijë 10-vjeçar dhe një djalë 15-vjeçar.

Pastaj është konfrimuar edhe djali 17-vjeçar nga Valdidentro, i cili ndodhet i shtruar në spitalin e Lecco, kushtet e të cilit po përmirësohen gradualisht. Në pëgjithësi gjendja shëndetësore e të miturve paraqitet e mirë dhe stabile./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono