Italia ngrin pronat e paluajtshme të dy oligarkëve rusë

schedule22:54 - 3 Tetor, 2022

schedule 22:54 - 3 Tetor, 2022

Italia ngriu disa prona të patundshme në pronësi të dy oligarkëve rusë në resortin luksoz bregdetar të Portofino, në Sirmione në liqenin Garda dhe në Romë, kanë thënë dy burime me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

Policia e Guardia di Finanza sekuestroi Villa Altachiara, një rezidencë me një park në kepën Portofino në Detin Ligurian dhe një pronë dhe një makinë në Romë nga Eduard Khudainatov, ish-shefi i gjigantit rus të energjisë Rosneft, shkruan Al Jazeera.

Khudainatov u vendos në listën e zezë të sanksioneve të BE-së pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, tha një nga burimet, duke shtuar se pasuritë e tij kapin vlerën e rreth 57 milionë euro.

Në një operacion të veçantë, policia ngriu një pronë komplekse në Sirmione, një qytet në liqenin Garda në Italinë verilindore, me vlerë më shumë se 15 milionë euro. Një nga burimet tha se i përket Grigory Berezkin, kryetarit të “Esn”, një grup rus i kapitalit privat. /abcnews.al