Itali-Zvicër, Mancini: Belloti mund te luajë titullarë, publiku do të na japë një shtysë të madhe

schedule13:24 - 11 Nëntor, 2021

schedule 13:24 - 11 Nëntor, 2021

Itali-Zvicër është gjithçka gati në “Olimpico”, për këtë ndeshje, një duel vendimtarë sa i përket kualifikimit në Botërorin “Katar 2022”.

Në konferencën për shtyp, trajneri i Italisë, Roberto Mancini është shumë optimist kur flet për ndeshjen kundër Zvicrës dhe kualifikimin në “Katar 2022”.

“Jemi në një situatë pozitive , e dimë se çfarë jemi si skuadër dhe duhet të qëndrojmë të qetë . Nesër do të jetë një ndeshje e vështirë. Belotti ka një shans për të luajtur që nga fillimi , por çfarëdo vendimi që marrim, jam i sigurt që do të luajmë mirë ”, shprehet tekniku italian.

Përveç Belottit, Mancini preku edhe disa lojtarë të tjerë duke treguar për formën dhe çfarë pret prej tyre. Gjithashtu ai nuk la pa përmendur edhe tifozët që për Italinë do të jenë një armë plus në ndeshjen kundër Zvicrës.

Na vjen keq për Immobile dhe Chiellini,  por është problem për të gjithë kombëtaret e njëjta gjë, dëmtimet mund të jenë pak më shumë në këtë fazë. Djemtë janë të qetë, por të koncentruar. Ata e dinë që për të fituar duhet të jenë gjithmonë 100% pa menduar për të gjitha gjërat e tjera rreth tyre. Ata janë mirë. Barella është mirë, ai u stërvit dje dhe mendoj se do të jetë nesër në fushë. Skuadra nuk ka ndryshuar shumë që nga Kampionatin Evropian.

Olimpico me siguri do të na japë një dorë të mirë, të luash në Olimpico është gjithmonë mirë. Situata është gjithmonë shumë e mirë, ne luajtëm tre ndeshje evropiane këtu dhe publiku na ka mbështetur gjithmonë. Nesër do të jetë e njëjta gjë do të jetë një garë e mirë. Publiku do të na japë një shtysë të madhe,  kam shumë besim te djemtë, kjo më bën të ndihem rehat. Besoj se ankthi nuk është i duhuri para ndeshjes. Duhet të jesh i lumtur para se të futesh në fushë, sepse të luash është gjëja më e mirë që mund të bësh.

Ne e dimë vlerën që kemi dhe duhet të luhen të gjitha ndeshjet e futbollit. Zvicra ka disa vite që luan futboll të shkëlqyer, të gjitha ndeshjet e luajtura kundër Zvicrës kanë qenë të vështira. Ne duhet të luajmë lojën tonë. Ata do të bëjnë më të mirën, si ne. Unë nuk e di se çfarë do të bëjë Zvicra, e di se çfarë do të bëjmë ne. Unë mendoj se do të vijnë në Romë. për të luajtur lojën”, deklaroi Mancini. /f.a/abcnews.al