Itali, Salvini thirrje bordit te “La Scala”: Mos pranoni financime arabe

22:56 | 11/03/201922:560

Numri dy i qeverisë italiane i ka bërë thirrje teatrit prestigjioz të operas “La Skala”, që të mos pranojë financime arabe. Për politikanët e ekstremit të djathtë është me rëndësi që instituti i kulturës italiane të mos ndikohet nga vende myslimane.

Zëvendës kryeministri i Italisë, Mateo Salvini i ka bërë thirrje drejtuesve të shtëpisë prestigjioze të operës “La Skala” që të refuzojnë një ofertë financimi të ardhur nga Arabia Saudite. Ministria saudite e Kulturës ka ofruar një marrëveshje partneriteti 5-vjeçare me “La Skala”, me vlerë 15 milionë euro. Propozimi ka shkaktuar debate të ashpra mes grupeve për të drejtat e njeriut dhe disa politikanëve, që argumentojnë se një prej institucioneve më të rëndësishme italiane të kulturës nuk mund të pranojë para nga Arabia Saudite, një vend mysliman që shpesh herë akuzohet për shkelje të të drejtave të njeriut.

Në një prononcim për gazetarët, Salvini ka deklaruar se nuk dëshiron që partneriteti të nënshkruhet. “Do të preferoja që disa njerëz të mos ishin aty dhe që “La Skala” të jetë e lirë, e pavarur dhe autonome”, ka thënë Salvini. Ai ka shtuar se, nëse investitori do të ishte nga një vend tjetër, si për shembull Zvicra, atëherë nuk do të kishte asnjë problem. Kjo është hera e dytë që nga fillimi i vitit që Salvini, kryetar i partisë së ekstremit të djathtë Liga e Veriut, vë në shënjestër Arabinë Saudite. Në janar ai kritikoi duke i cilësuar “të neveritshme” kufizimet që mbretëria vendosi ndaj grave që dëshironin të shihnin finalen e Super Kupës së Italisë. Bordi drejtues i “La Skala” pritet ta diskutojë ofertën saudite në një mbledhje më 18 mars./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono