ISIS pranon autorësinë e sulmit në rajonin rus

07:21 | 03/01/202007:210

Grupi ekstremist, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në rajonin rus të Ingushetisë në Kaukazin Verior. Gjatë sulmit mbeti i vrarë një officer i policisë.

Më 31 dhjetor, dy të rinjë shkelën me veturë një polic dhe më pas sulmuan me thikë një polic tjetër. Autoritetet rajonale thanë se njëri nga policët humbi jetën, ndërsa tjetri u plagos. Njëri nga sulmuesit, Mikail Miziyes, 18 vjeç, u vra ndërsa sulmuesi tjetër, Akhmed Imagozhev, u plagos dhe tani gjendet në një qendër spitalore.

Sipas grupit të inteligjencës SITE, që monitoron aktivitetin online të ISIS-it, grupi ekstremist mori përgjegjësinë për sulmin përmes një deklarate të publikuar  më 1 dhjetor. Udhëheqësi i Ingushetisë, Makhmud Ali Kalimatov ka kritikuar publikisht autoritetet e sigurisë për “masa të dobëta sigurie” gjatë festës së Vitit të Ri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono