Ish-deputeti socialist Alqi Bllako lihet në arrest shtëpie, SPAK kundër: Vendim i pabazuar në prova, do e ankimojmë

schedule15:03 - 6 Tetor, 2022

schedule 15:03 - 6 Tetor, 2022

Ish-deputeti socialist Alqi Bllako është liruar nga burgu.

Bllako është lënë në mësën e sigurisë “arrest shtëpie”, ndërsa ishte dënuar për aferën e inceneratorëve.

Ish-deputeti socialist akuzohet  për shpërdorim detyre dhe korrupsion, në lidhje me aferën e inceneratorit të Fierit. Bllako ishte zyrtari i dytë që  u arrestua lidhur me aferën e inceneratorëve pas Lefter Kokës.

Nga ana tjetër SPAK ka kundërshtuar vendimin e GJKKO për lehtësimin e masës ndaj ish-deputetit socialist.. SPAK thotë se ky vendim nuk është i pabazuar në prova dhe se do të ankimojnë vendimin në Apelin e Gjykatës së Posaçme.

/abcnews.al