IPhone 13 mund të ketë lidhje satelitore

schedule16:48 - 30 Gusht, 2021

schedule 16:48 - 30 Gusht, 2021

Nëse Apple i përmbahet programit të tij tradicional, ne jemi vetëm disa javë larg një iPhone të ri.

Deri më tani thashethemet nuk kanë qenë të vogla, megjithatë, analisti i Apple, Ming-Chi Kuo tani po pretendon se iPhone 13 mund të ketë aftësinë për të bërë thirrje satelitore të ndërtuara.

Sipas MacRumors, në një shënim për investitorët, Kuo pretendon se iPhone 13 do të jetë në gjendje të lidhet drejtpërdrejt me satelitët e orbitës së ulët të tokës (ose LEO) falë një çipi të personalizuar të brezit bazë Qualcomm X60.

Satelitët LEO janë ndoshta më të njohurit si shtylla e shërbimit të internetit të Elon Musks Starlink i cili mbështetet në satelitët në një orbitë më të ulët për të transmetuar internetin tek klientët dhe për të shmangur disa nga kurthet e zakonshme të internetit satelitore, përfshirë vonesën e lartë dhe ndërprerjet e zakonshme.

Por Starlink nuk është kompania e vetme që përdor satelitët LEO për lidhje. Hughesnet dhe OneWeb kanë kombinuar forcat për të nxjerrë një konkurrent në Starlink dhe Immarsat njoftoi një plejadë të re që synon të përzihet me rrjetet tokësore 5G për një zgjidhje më globale.

Më e rëndësishmja rreth thashethemeve të iPhone është Globalstar, e cila pa aksionet e saj në qiell në fillim të këtij viti kur Qualcomm njoftoi se çipi i tij i ardhshëm X65 do të mbështeste teknologjinë e Globalstar’s Band n53. 3GPP më parë kishte miratuar Band n53 si një brez 5G.

Nëse ky thashethem është i vërtetë, X60 ka të ngjarë të mbështesë një element tjetër të 5G, i cili aktualisht përbëhet nga një përzierje e tërë e teknologjive, duke përfshirë rreze ultra të shpejtë por të kufizuar milimetra-valë dhe brezin C më të përhapur, por më të ngadalshëm. LEO 5G do të siguronte mbështetje në vendet që ende nuk kanë kulla që zbrapsin format e tjera të shpejtësisë 5G, veçanërisht e dobishme në shumë zona rurale që shpesh luftojnë për të marrë lidhje 3G ose 4G.

Se çfarë do të thotë kjo për jetëgjatësinë e baterisë mbetet të shihet. Ekziston edhe faktori i pemës. Shpresojmë, çipi X60 në iPhone 13 nuk do të jetë aq i ndjeshëm ndaj ndërhyrjeve arboreale sa Dishy McFlatface i Starlink./abcnews.al