Intensifikohen kontaktet mes Shkupit dhe Athinës për emrin

schedule14:07 - 20 Prill, 2018

schedule 14:07 - 20 Prill, 2018

Ndërmjetësuesi i OKB-së për zgjidhjen e çështjes së emrit mes Shkupit dhe Athinës, Methju Nimiç, ka ftuar në një takim të ri, krerët e diplomacise së dy vendeve, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias. Takimi pritet të zhvillohet në Vjenë, më 25 prill. Sipas raportimeve të mediave, ky takim duhet të shërbejë për të tejkaluar dallimet që kanë dalë në pah në takimin e fundit të realizuar në Ohër. Në atë samit, Dimitrov dhe Kotzias lajmëruan se kanë mbetur pa zgjidhur vetëm disa çështje, të cilat u konsideruan si shumë të rëndësishme. Greqia këmbëngul që në marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të përfshihen dhe ndryshimet kushtetuese. Ndërsa Maqedonia kërkon zhvillimin e një referendumi sa i përket emrit të ri që do të propozohet dhe ndryshimeve kushtetuese. Një ndër opsionet e përfolura për emrin e ri është “Maqedonia e Epërme”./abcnews.al