Inteligjenca britanike: Rusia po sulmon me raketa me rreze të gjatë veprimi në të gjithë Ukrainën

schedule08:23 - 28 Qershor, 2022

schedule 08:23 - 28 Qershor, 2022

Rusia ka nisur sulme intensive në të gjithë Ukrainën gjatë dy ditëve të fundit, duke përdorur raketa me rreze të gjatë veprimi për të goditur objektivat me “rëndësi strategjike”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, sipas skynews.

Duke publikuar përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se forcat ukrainase po vazhdojnë të konsolidojnë pozicionet e tyre në qytetin e rrethuar të Lysychansk. Trupat gjithashtu po zmbrapsin komandën dhe kontrollin rus me “sulme të suksesshme”, shtoi ai.

Megjithatë, gjatë 24-26 qershorit, Rusia përdori raketa me rreze të gjatë veprimi për të nisur një seri sulmesh të dhunshme në të gjithë vendin.

“Këto armë me shumë mundësi përfshinin raketa AS-4 të epokës sovjetike dhe raketa  moderne AS-23a KODIAK,” tha Ministria e Mbrojtjes.

/abcnews.al