Inteligjenca Amerikane: Putin ka ftuar Kim Jong-un për vizitë në Rusi

11:29 | 05/04/201811:290

Inteligjenca amerikane ka njoftuar se Rusia ka ftuar liderin e Koresë së Veriut për një vizitë zyrtare. Mendohet se Putin dhe Kim Jong-un do të diskutojnë për çarmatosjen bërthamore të gadishullit Korean.

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, është ftuar për një vizitë në Rusi. Këtë e ka njoftuar shefi i Inteligjencës Kombëtare Amerikane, që koordinon të gjitha agjencitë e inteligjencës së SHBA-ve, Daniel Coats, duke folur në një takim me një grup gazetarësh, mes të cilëve edhe korrespondenti në Uashington i agjencisë shtetërore të lajmeve ruse, Tass.

Coats tha se, në sajë të udhëtimit të Kim në Kinë për takimin me presidentin Xi Jinping, nuk është e qartë nëse po vlerësohet rikthimi i formatit të samitit me 6 shtete për denuklarizimin e gadishullit Korean.

“Kemi dijeni vetëm që ka mbajtur disa takime në Kinë dhe që ka një ftesë për vizitë në Rusië për negociatat”, u shpreh zyrtari i inteligjencës amerikane.

Ai shton më tej se SHBA dëshiron të mësojë se çfarë çështjesh do të diskutohen me Moskën.

“Shpresojmë që të mësojmë se për çfarë do të bisedojnë”, u shpreh Coats.

Më herët zëdhënësja e ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, në një konferencë për shtyp evitoi të përgjigjej mbi temën e një vizite të mundshme të Kim Jong-un në Rusi. Pavarësisht lajmërimit të inteligjencës amerikane, me 28 Mars, Kremlini bëri të ditur se nuk është në agjendë asnjë plan për një samit me Phenianit dhe Moskës.

Ndërkohë, lideri i regjimit komunist zhvilloi vizitën e tij të parë pas ardhjes në pushtet në 2011 në Pekin. Zyrtarizimi i udhëtimit u bë vetëm pas përmbylljes së vizitës. Këto zhvillime vijnë pas gatishmërisë së shprehur nga Kim për çarmatosjen bërthamore të gadishullit Korean. Për këtë ai do të zhvillojë dy takime me presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe atë amerikan, Donald Trump./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono